Beckhoff hardver- és szoftverelemek a Szolnoki Színházban

A GÉPBÉR-Színpad Kft. több mint két évtizede foglalkozik színház- és színpadtechnikai megoldások tervezésével és kivitelezésével. Esettanulmányunkban bemutatjuk a Szolnoki Szigligeti Színház felújítása során végzett projektjüket, ahol Magyarországon egyedülálló SIL3 biztonságtechnikai minősítést alkalmaztak. A projekthez szükséges hardverelemeket a Beckhoff biztosította.

Beckhoff eszközökkel vezérelt, 4 egységből álló ponthúzó gépcsoport

A GÉPBÉR-Színpad Kft. több mint 20 éve foglalkozik színház- és színpadtechnikai megoldások tervezésével, kivitelezésével és üzemeltetésével. A cég fő tevékenysége a színházi és rendezvényszervezési projektek támogatása, amely magában foglalja dekorációk tervezését, színházi és színpadi eszközök innovatív kivitelezését, audio- és vizuáltechnikai megoldások megvalósítását, valamint színpadi alsó- és felsőgépészet tervezését. Egyedi mozgatórendszerek, LED és digitális kijelző-modulok tervezésével és kivitelezésével segítenek megvalósítani az alkotói elképzeléseket, színháztechnikai szervizszolgáltatásukkal pedig a rendszerek zavartalan működését biztosítják.  

A GÉPBÉR-Színpad Kft. az elmúlt években számos kiemelkedő projektet tudhat maga mögött, ahol nagy múltra visszatekintő színházak és társulatok számára biztosított innovatív és szabványoknak eleget tevő megoldásokat. Többek között ilyen projektek voltak az alábbiak:

A felsorolt projekteken kívül a GÉPBÉR-Színpad Kft. a Szolnoki Szigligeti Színház felújításában is kulcsfontosságú szerepet vállalt, amely során a színpadtechnika teljeskörű korszerűsítése volt a feladat. A magyarországi viszonylatban egyedülálló projekthez részben a Beckhoff termékeit használták fel.

A Szolnoki Szigligeti Színház épülete

„A felújítás előkészületei során kerültünk kapcsolatba a színházzal, illetve a színház képviselőivel. A színház színpadtechnikai felújítása nagyrészt új berendezéseknek a készítéséből állt” – mondta Major Attila, a GÉPBÉR-Színpad projektvezetője. Ezenkívül a cég számos hagyományos berendezést is biztosított a projekt keretein belül, mint például kézi díszlethúzókat vagy éppen beépített vasfüggönyöket.

Kritériumok és telepített elemek

Az új berendezések telepítése során prioritást élvezett a legmagasabb műszaki színvonal elérése. „A felhasznált eszközöknél elsődleges szempont volt az, hogy olyan, az iparban használt részegységeket tervezzünk és építsünk be, amik biztosítják azt, hogy ez a színház 20–25 év múlva is még működőképes lesz” – tette hozzá Major Attila.

Beckhoff eszközökkel vezérelt, teljes út-idő szinkronban mozgatható díszlethúzók és ponthúzók

A színpadtechnikai elemek beépítésénél a fő kritérium a sebesség és a tömeg volt, hogy a berendezések megfelelő terhelés mellett a lehető leghatékonyabb működést biztosítsák a színház számára. Ennek fényében az alábbi elemek kerültek telepítésre a kivitelezés során:

  • 18 db díszlethúzó berendezés (1m/s mozgási sebességgel, 250kg/db terhelhetőséggel);
  • 44 db ponthúzó (11 sorban elhelyezve, oldalirányba manuálisan, függőlegesen pedig géppel mozgatható);
  • 5 részes zenekariárok-mozgatórendszer (amellyel könnyen létrehozható egy flexibilis színpadkép).

A felsorolt berendezések tervezése és telepítése során a GÉPBÉR-Színpad a Beckhoff termékeit használta fel, de ezen kívül további, saját elemek is beépítésre kerültek:

  • egy 9,5 méter átmérőjű peremen futó forgószínpad, amibe több helyen el lehet helyezni 2 db személyi süllyedőt – ezek a berendezések is tartalmaznak Beckhoff eszközöket;
  • illetve a díszletraktárban egy teheremelő (amely a díszletek és bútorok beemelését segíti elő színpadszintre).
Hangszigetelt gépházban elhelyezett ponthúzó gépcsoportok

Biztonságtechnika a legmagasabb fokon

A berendezések hatékonnyá tétele és a színpadi mobilitás megteremtése mellett természetesen a biztonságtechnikára is nagy figyelem hárult a projekt során. A GÉPBÉR-Színpad szakemberei egy új uniós szabványt / EN 17206:2020 /figyelembe véve tervezték meg a színpadtechnikai felújításokat. Az EN 62061 szabványnak köszönhetően – Magyarországon egyedülálló kivitelezés keretein belül – a legmagasabb, vagyis Safety Integrity Level 3 (SIL3) biztonsági minősítéssel rendelkező mechanikai elemek és azokhoz csatlakozó vezérlőszoftverek kerültek beépítésre a Szolnoki Színházban.

A SIL3-as minősítés és a hozzá tartozó érzékelők és végpontok az emberélet megóvása mellett a meghibásodások elkerüléséért felelnek. „A EN 62061 szabvány szerinti színházi rendszerek SIL3-mas szinttel rendelkeznek, ami többek között azt jelenti, hogy minden egyes vezérlési elemnek redundánsnak kell lennie. Ez azt jelenti, hogy nemcsak a safety-rendszerek redundánsak, hanem a PLC-rendszer is az. Gyakorlatilag a színpadtechnika vezérlésében két PLC dolgozik egymással összekötve, bármelyik meghibásodása esetén a másik PLC átveszi a rendszer irányítását, így az előadás azonnal folytatható és nem szakad meg a rendszer” – foglalta össze a berendezés működését Major Attila, majd hozzáfűzte: „A SIL3-mas vezérlőrendszerünkhöz az összes hardverelemet és a hardverelemekhez szükséges vezérlőszoftvereket a Beckhoff biztosította a Szolnoki Színház rendszeréhez.”

Út-idő szinkron mozgatáshoz szükséges SIL3 multiturn absolute encoder, Beckhoff feldolgozóegységgel

Beckhoff: kapcsolat és támogatás

A GÉPBÉR-Színpad a Sceni-Tech színpadtechnikai kiállításon találkozott először a Beckhoff automatizált megoldásaival és termékeivel. Előadásukat követően világossá vált számukra, hogy a Beckhoff termékei hogyan kapcsolódhatnak egy színházi rendszerhez, hiszen a színpadtechnikai megoldásokon kívül akár az épületfelügyelet, vagy a színpadi hang- és fényrendszerek összekapcsolása is lehetséges. A GÉPBÉR-Színpad szakemberei ekkor már tudták, hogy SIL3-nak megfelelő hardverelemekre lesz szükség a projekt során, a Beckhoff termékei pedig abszolút megfeleltek ennek a minősítési szintnek. Így az alábbi Beckhoff termékek kerültek felhasználásra a projektben:

  • EK1100 fejcsatolók (topológiai megkötés nélkül, tehát tetszőleges kialakíthatósággal);
  • Safety ki- és bemeneti modulok;
  • I/O-modulok;
  • encoder kártyák.
4 db ponthúzó vezérlőszekrénye

„A rendszerben a terhek mozgatására aszinkron motorokat használtak, ami szintén rugalmasan beilleszthető a Beckhoff rendszereibe.” – tette hozzá Bódvai János, a Beckhoff Automation Kft. támogató mérnöke, majd ő is hangsúlyozta a biztonságtechnikai szabványok minőségét: „A safety rendszerek SIL3 biztonsági szinttel rendelkeznek. A vezérlésről azt kell tudni, hogy szintén Beckhoff IPC-kel lett kialakítva, és maguk az IPC-k is össze vannak kötve, biztosítva a redundanciát.”

A színpadtechnikai eszközök vezérléséhez – vagyis a díszlethúzók, ponthúzók és a zenekari árok mozgatására – a Beckhoff egy vezérlőket gyártó és üzemeltető cseh céget javasolt a GÉPBÉR-Színpad csapata számára. Kapcsolatteremtés és egyeztetések sora után a GÉPBÉR-Színpad hat hónapon belül leszerződött a cseh céggel a Szolnoki Szigligeti Színház vezérlőrendszerének a tervezésére és beüzemelésére.

Vezérlőszekrényben elhelyezett EtherCAT-es I/O-szigetek: digitális ki-bemenetek, safety I/O-modulok és EtherCAT hálózati elosztók

De miért éppen a Beckhoffra esett a GÉPBÉR-Színpad választása?

Napjainkban rengeteg cég foglalkozik automatizálással, köztük a trendnek megfelelően egyre több ígéretes start up is megjelenik ezen a piacon. Mi volt tehát a fő szempont a projekt során? A Beckhoff termékeinek sokszínűsége? Vagy éppen a modularitás? Nos, a GÉPBÉR-Színpad szakemberei szerint annál rosszabb reklám nincs, ha azért marad el egy előadás, mert működésképtelen a rendszer. Így a színház műszaki hátterét a hét minden napján, napi 24 órában működőképessé kell tenni. Amikor mi a Beckhoff mellett döntöttünk, az egyik legfontosabb szempont az volt, hogy a kínált rendszerek és részegységek napi 24 órában rendelkezésre állnak. Meghibásodás szinte alig létezik”. A válasz tehát: a megbízhatóság.

Szerverszekrényben elhelyezett Beckhoff CU2508 Ethernet port-elosztó, ami egyszerre 8 Ethernet hálózat csatlakozását teszi lehetővé

Tapasztalatok

„A Szolnoki Színház színpadtechnikai rendszerét 2021 augusztusában adtuk át a felhasználóknak. Egy viszonylag hosszú oktatási időszak után a színház dolgozói átvették az irányítást a rendszereink fölött. Nagyon megkedvelték, pontosan azért, mert teljesen hibátlanul tud működni az egész” – mondta Major Attila projektvezető.

A Beckhoff Automation Kft. és a GÉPBÉR-Színpad Kft. munkatársai balról jobbra: Bódvai János, a Beckhoff Automation Kft. támogató mérnöke, Porgánszki Éva, a Beckhoff Automation Kft. marketing vezetője, Lukács Attila, Major Gergely és Major Attila, a GÉPBÉR-Színpad Kft. projektvezetői

A telepített rendszer előnyei között szerepel, hogy távfelügyelet alatt áll, így bármilyen meghibásodás esetén a GÉPBÉR-Színpad Kft. azonnali műszaki segítséget tud nyújtani a színházi kezelőknek. „Az elmúlt egy évben hiba nélkül tudtuk üzemeltetni ezt a színházi rendszert, mindenki megelégedésére.” – értékelte a projektet Major Attila.

„Nincs Magyarországon másik színház, ahol ilyen fokú biztonságtechnika lenne jelen. Örömünkre szolgált, hogy ebben a színháztechnikai projektben részt tudtunk venni.” – zárta Bódvai János.

További információ:

A GÉPBÉR-Színpad Kft. hivatalos honlapján.

A Beckhoff Magyarország hivatalos honlapján.

Megosztás
[
    ]