Füst és olajköd mentes környezet a FILTERMIST segítségével a miskolci Toolstyle telephelyén

Francia cégcsoport tagja, sokrétű a termékskálája, korszerű és versenyképes a gyártási metódusa és mentori program is van. Néhány jelző, amivel helye van a nemzetközi piacon a miskolci székhelyű Toolstyle vállalatnak. Üzemlátogatásunkon, Filip Csabával, a Toolstyle Kft. ügyvezető igazgatójával beszélgettünk a cégről, a gyártási folyamatokról, kapcsolatukról az M+E Szerszámgép Kereskedelmi Kft.-vel és tapasztalatukról a FILTERMIST olajköd elszívókról.

2022_02_09_-_Toolstyle_43

CNCMedia: Tudna mesélni kicsit bővebben a cég, felépítéséről, illetve a fő munkaprofilról?

Filip Csaba: Jelenleg egy 4.800 m²-es üzemcsarnokunk van, amit 2016 novemberében adtunk át, a régi telephelyünkről akkor költöztünk ide. A tavalyi év augusztusáig két külön cégünk volt ugyanezen a telephelyen, kicsit szembe menve a magyarországi tendenciákkal, akkor nem cégcsoportosítottunk, hanem összeolvasztottuk a két céget, hogy csökkenteni tudjuk a vevőink szempontjából rendkívül fontos átfutási időket. Ennek megfelelően, jelen pillanatban most Toolstyle név alatt fut a vállalkozásunk. Kis és közepes szériájú termékeket gyártunk, 3 termékportfóliónk van.

Filip Csaba, a Toolstyle Kft. ügyvezető igazgatója

Filip Csaba, a Toolstyle Kft. ügyvezető igazgatója

Az egyik az energetikai alkatrészeknek a területe, ahol gázturbina, illetve gázmotorok alkatrészeit gyártjuk. Sok esetben olyan speciális hőálló anyagokat használunk, aminek a beszerzése viszonylag nehéz, ezért ezeket jellemzően nyugat-európai és bizonyos méretek miatt pedig amerikai piacokról hozzuk.

A másik termékportfóliónk az az általános gépipar, ott olyan alkatrészeket, illetve szereltegységeket gyártunk, mint a csomagológépipari alkatrészek, szereltegységek. Itt a partnereink Franciaországban és Svájcban prémium kategóriába tartozó csomagolóanyagot gyártanak, ezekhez biztosítunk nekik alkatrészeket.

A harmadik termékcsoport az pedig a minden egyéb, ide tartoznak azok a gyártósori gépelemek, autóipari készülékek, szereltegységek, amik ebbe témakörbe sorolhatók.

2022_02_09_-_Toolstyle_01

CNCMedia: Körülbelül hány alkalmazott dolgozik Önöknél és milyen különálló technológiákkal foglalkoznak?

F.Cs.: 95 munkavállalónk van jelen pillanatban, akik három műszakban dolgoznak. 

Az alkalmazott technológiák az a CNC forgácsolás, esztergálás, marás. Esztergálás tekintetében rúdadagolóval, ellenorsóval kiegészített berendezéseink vannak, marás tekintetében pedig háromtól egészen folyamatos öttengelyesig tudunk marni.

A beolvasztott cégünkben jellemzően lemezalakítás folyt, ami annyit jelent, hogy lézervágásra is van lehetőség, ehhez van egy teljesen új CO2 lézervágó gépünk. Van még CNC élhajlító gépünk, különböző lemezalakító berendezéseink, tehát hidraulikus prés, hengerítő berendezések és így tovább.

2022_02_09_-_Toolstyle_21

Továbbá nálunk viszonylag egy nagy szegmens a hegesztés. A különleges anyagoknak a hegesztése az AWI-val történik, amihez van kézi megoldásunk és van hegesztőautomatánk is. Természetesen az alkatrészeknek a hegesztést követően anyagvizsgálatokon kell, hogy átmenjenek, a mi esetünkben a standard vizuális vizsgálat mellett, FPI-t használunk, roncsolásmentes vizsgálatot végzünk, illetve van néhány termékünk, amit külső laborokban röntgenvizsgálatnak vagy UV-nak, mágnesporos vizsgálatnak vetünk alá. A rozsdamentes és hőálló anyagok mellet szénacélokból is készülnek hegesztett alkatrészek. A technológia előírások miatt ezeket az előbbi csoporttól elkülönítve kezeljük.

Az alkatrészeknek a finisheléséhez van egy lakatos részlegünk, ahol a lakatostevékenységet végző kollégák a sorjázás és menetkalibráció mellett összeszerelni is tudnak. Mindezek mellett az alkatrészeink egy részét, a gépipari szekcióból a vevőink igényei szerint foszfátozzuk, illetve valamilyen felületkezelésnek vetjük alá, ezek általában foszfátozás, barnítás, alumíniumnál eloxálás. Ezeket alvállalkozók végzik, viszont a gépben látható alkatrészeket festeni kell és ezt házon belül végezzük. 2021 közepén a festés minőségének javítása érdekében egy nanorészecskés vasfoszfátozó egységgel egészítettük ki a festési gyártósorunkat.

2022_02_09_-_Toolstyle_38

CNCMedia: Ha cső előgyártmányból dolgoznak ott limitálva vannak, hogy milyen csőméretek érhetők el a piacon?

F.Cs.: Igyekszünk a piacon elérhető csőméretekhez igazodni. Amennyiben ez nem lehetséges saját magunk is képesek vagyunk síklemezből csöveket gyártani.

Van egy a cégcsoport által fejlesztett varrattömörítő berendezésünk, melynek segítségével a csövek hegesztési varratait meg tudjuk erősíteni úgy, hogy a későbbi alakítási műveletek során fellépő erőhatásoknak is ellen tudjanak állni.

Amint már említettem elkülönítetten kezeljük a szénacél és rozsdamentes termékvonalakat. A rozsdamentes hegesztési varratok megfelelő minősége érdekében biztosítanunk kell, hogy a levegőből vagy az alkatrészekről nem kerülnek szénacél részecskék ezekre a darabokra. Az ilyen szennyeződések hő- vagy kémiai behatásra rozsdásodhatnak rontva ezzel a késztermék minőségét.

CNCMedia: Így eljutottunk a füst és olajköd elszívókhoz, beszélne róla rövidebben? Hogy jön képbe a Filtermist?

F.Cs.: Fő alapelvünk, hogy egészséges munkakörnyezetben dolgozzunk. Ennek hosszú távon történő fenntarthatósága érdekében folyamatosan erőfeszítéseket kell tennünk. Az üzem levegőjének aktuális állapotát levegőtisztasági mérésekkel követjük nyomon. Annak ellenére, hogy a mért értékek jóval a hatérérték alattiak fontosnak tartottuk az állapot hosszú távú fenntarthatóságának megoldását. A megoldások keresésekor rövid időn belül eljutottunk odáig, hogy a különálló légszennyezési faktorok, mint a hűtőfolyadék köd, a szállópor vagy a füst egyedi szűrésére jó megoldások érhetők el a piacon. Sajnos olyan megoldást viszont ami az összes szennyezőt egy megoldásban, egy adott gép szintjén tudná kezelni ekkor még nem találtunk.

2022_02_09_-_Toolstyle_29

A FILTERMIST termékeit több éve ismerjük. Ők az elsők között alkalmaztak olyan megmunkáló gép szintű megoldást, ami a két fő szennyezőt egy egységen keresztül kezeli. Az eredetileg hűtőfolyadék köd szűrésére szolgáló egységüket kiegészítették egy füst szűrővel, ami így komplex megoldást jelent.

Tulajdonképpen ennek a keresésnek a kapcsán került az M+E Szerszámgép Kereskedelmi Kft. a látókörünkbe, hiszen nagy kérdés volt, hogy ha nagy szűrőberendezést teszünk fel, akkor hogyan tudjuk beilleszteni a karbantartási rendszerünkbe. Az M+E abban volt a legnagyobb segítség, a technológiai paramétereknek a feltérképezésében adott nagyon jól használható tanácsokat, tehát, hogy milyen köbméretű géphez milyen méretű olajköd elszívót használjunk, ezt hogyan egészítsük ki…stb.

Ami nagyon fontos, hogy ezt alá is támasztották azzal is, hogy egy próbaidőszakra feltelepítettek nálunk egy Filtermistet és ezzel konkrét információkhoz jutottunk, tudtuk mérni azt, hogy ezen időszak alatt mennyi a szűrőknek a szennyezettségi szintje, illetve volt egy fejlesztés, amit az elsők között nálunk vezettek be, mégpedig, hogy a Filtermist egységeket kiegészítették egy Bluetooth kapcsolattal ellátott applikációval, illetve egy adóvevő egységgel, ahol a berendezésnek az állapotát, a műszaki paramétereit, vibrációját, hőmérsékletét, telítettségét lehet mérni.

2022_02_09_-_Toolstyle_26+27

CNCMedia: Összesen hány Filtermist egység van? És mikor lettek telepítve?        

F.Cs.: 25 darab és 2020 végén lettek telepítve. 2021-ben végig azzal dolgoztunk, tehát egy éves tapasztalatunk már van. 

Az egység a ködleválasztó és a szűrő részből áll. Minden egység a megmunkálógép által vezérelhető. Kérésünkre az M+E kulcsrakész megoldást adott át számunkra. A megmunkálási műveletet követően, a gépajtók késletetett nyitásával köd és füstmentes munkatérben történik a darabok ellenőrzése vagy cseréje. Az elmúlt 1 évben részletes tapasztalatokat szereztünk a berendezések működtetése és karbantartása terén. Ezek visszaigazolják a megvásárláskor megadott információkat. A karbantartási ciklust beépítettük az éves karbantartási tervünkbe. Mivel az olajköd szűrőbetétje tisztítás után többször is felhasználható a karbantartási költségek alacsony szinten tarthatók.  A csereperiódusát 3-4 évre prognosztizálom.

CNCMedia: A gépkezelők vettek-e észre egy év után valami változást?   

F.Cs.: Nem kellett egy évet várni rá, az általános közérzet jelentősen javult azzal, hogy ilyen berendezéseket szereltünk fel.

CNCMedia: Ha már említette, akkor röviden összefoglalva, hogyan értékelnék a tavalyi évet és milyen elvárásokkal futottak neki a 2022-es évnek?

F.Cs.: A COVID ellenére a terveknek megfelelően zártuk a 2021-es évet, a negatív hatások kiegyenlítésre kerültek azzal, hogy mi egy francia cégcsoportnak a tagjai vagyunk és akkor, amikor a francia kollégáinknak be kellett zárniuk egy hónapra, mi arra az egy hónapra elég sok terméket és gyártást hoztunk át ide.

Egyébként a cég 2000-ben történő indulása óta rendelkezünk azzal a tapasztalattal, hogy hogyan kell bizonyos krízishelyzeteket kezelni.

Nálunk ez úgy történt, hogy amikor 2009 körül felmerült a H1N1 vírusra vonatkozó hasonló pandémiás helyzet, amiből szerencsére nem lett semmi, akkor köszönhetően a mi vevőink részéről felmerült igényeknek, készítettünk egy válságtervet. A mostani helyzetnél ezt a tervet vettük elő a fiókból és aktualizáltuk. Megemeltük a készpénzállományunkat, megemeltük a raktárkészleteknek a mértékét, válságstábot alakítottunk ki. A tervben benne volt, hogy hogyan kezeljük a munkavállalók kérdését, azokat a munkavállalókat, akik a koruk vagy egészségi állapotuknál fogva igényelték, őket fizetett szabadságra engedtük. Volt egy válságtervünk arra is, hogy hogyan tudjuk a munkavállalóinkat eljuttatni a munkahelyükre.

2022_02_09_-_Toolstyle_12

A pandémia kezdetén egy teljes megállás esetén 12 hónapot tudott volna a cég mindenféle probléma nélkül kezelni és itt még nem kellett volna pénzügyi támogatók segítségét kérni. Nekünk a kezdetektől a több lábon állás volt a fő stratégiai irány.

Jelen pillanatban pedig, az egyik fő partnerünk a General Electric Franciaországból Magyarországra áthozott termékkörét követjük le cégcsoporton belül, helyi gyártói és beszállítói leszünk a GE-nek és a tavalyi évhez viszonyítva egy közel 30%-os növekedéssel tervezünk.

CNCMedia: Hogy látják, mik most a legnagyobb kihívások általánosan a gépiparban? Ez mennyire érinti Önöket, illetve milyen válaszokat adtak ezekre a kihívásokra?

F.Cs.: Szerintem, mint minden magyarországi vállalatnál az egyik legnagyobb kihívás az a munkaerő kérdése, ez egy visszatérő és talán egyre súlyosbodó kérdés. Természetesen ez minket is érint itt Borsodban, Miskolcon. Mivel itt van a szlovák-ukrán-román határ közelsége, sokan talán azt gondolják, hogy földrajzilag megvan az a lehetőségünk, hogy külföldi munkaerőt is alkalmazzunk, de sajnos ez nem így van.

Kerestem már meg munkaerőkölcsönzéssel foglalkozó cégeket és azt a választ kaptam, hogy „a potenciális munkavállalók úgy gondolkodnak, hogy ha már egyszer átjönnek a schengeni határon, akkor miért Miskolcon álljanak meg, ha már elmehetnének mondjuk Budapestre, Nyugat-Magyarországra vagy netán Nyugat-Európába”.

A mi válaszunk erre az az, hogy már 10 éve működünk szorosan együtt a helyi oktatási intézményekkel nagy létszámban veszünk részt a gyakorlati képzésekben, szakközépiskolák, technikumok és az egyetem tekintetében is. Évközi és nyári gyakorlatra fogadunk hallgatókat, ennek a létszáma változó, de volt olyan év, amikor a 95 alkalmazott mellett 13 hallgatónk volt. Azt gondolom, hogy ezzel az ipari átlag fölött vagyunk gyakorlati képzés tekintetében.

2022_02_09_-_Toolstyle_13

Jelenleg négy szakmai gyakorlatosunk van, mentori rendszert alkalmazunk. Mi abban hiszünk, hogy forgácsolni csak a forgácsolás kivitelezése közben lehet megtanulni. Van elméleti képzésünk is, de az a direkt gyakorlat megalapozására szolgál. Az első félévben általános gyakorlatszerzés van, a második félévben a gyakornokok által kiválasztott géptípusokon történik a munkavégzés, és ezzel el tudjuk azt érni, hogy a technikusi képesítés megszerzése után nagyon rövid időn belül, már a próbaidő alatt önálló munkavégzést tudnak végrehajtani, így az eredeti 3-5 év betanulási időt, ami a mi szakmánkban egy standardnak számítható, azt le tudtuk közel felezni, tehát most ilyen 2-3 évnél tartunk.

CNCMedia: Említette, hogy 95 alkalmazott van, ami már nem a kisvállalkozás kategória, de mégsem multi a létszámát tekintve. Mindegyik cégstruktúrának megvan az előnye, hátránya és az a visszatérő tapasztalat, hogy a kettő között levő cégeknél keverednek ezek az előnyök-hátrányok. Ön mit gondol erről?

F.Cs.: Napi szinten érezzük a bőrünkön ezt a dolgot. Annak ellenére, hogy mi megtehetnénk, hiszen egy francia cégcsoport tagjai vagyunk, kifejezetten tiltakozunk a multinacionális megnevezés ellen, hiszen mi pontosan abból élünk, hogy a multinacionális vevőkörünknél gyorsabban, kevesebb hibával, rövidebb átfutási idővel és rugalmasabban tudunk működni.

Én személyesen is tapasztaltam, hogy vezetői szinten is komoly kihívásokat támaszt az, amikor mondjuk egy kezdetben kb. 50 fős cégről eljutunk a 70 fő fölé. Vizuálisan ez a plusz 20 fő talán nem tűnik soknak, viszont vállaltmenedzsment és folyamatmenedzsment szempontjából ez egy olyan jelentős lépés volt, amikor számomra és más vezető kollégák számára is megszűnt a direkt kapcsolat. HR, munkaszervezés, képzési struktúra tekintetében ez többletfeladatokat ró egy cégre. Plusz, ha még figyelembe vesszük azt, hogy az exporttevékenységünk elég intenzív, 75% fölötti, illetve a hazai piacra is szállítunk, ahol a végtermék ott is exportra kerül, tehát indirekt módon közel 100% az exportunk, ehhez olyan rendszert kell fenntartanunk, amivel versenyképesek tudunk lenni a nemzetközi piacon.

2022_02_09_-_Toolstyle_23

CNCMedia: Minek köszönhetők a sikerek a Toolstyle elmúlt pár évében?

F.Cs.: Amikor 2015-2016 körül elkezdtünk a költözéssel foglalkozni, két célunk volt. Az egyik, hogy logisztikailag egy olyan iparterületen voltunk, ahol át kellet menni a városon, ezen szerettünk volna javítani. Emellett amikor az épületet terveztük, a folyamatosan változó termékstruktúra miatt szerettünk volna adaptív megoldást találni a folyamatváltozások kezelésére.

Sikerült az iparban spagetti diagramnak nevezett folyamatleképezést egy egyszerű hurokká egyszerűsíteni, ami a mi esetünkben- ahol másodpercek/percek döntik el egy termék eredményes vagy veszteséges gyártását- jelentős előrelépés volt.

Vállalatirányítási rendszerben dolgozunk, ami az árajánlatoktól egészen a számlázásig, az utókalkulációig lefedi az összes folyamatot, beleértve a raktározást, a minőségellenőrzést, a folyamat-nyomonkövetést, az azonosítást, a munkavállalóknak a projektekre való időrögzítését, érkezést, távozást, dokumentációt, megfelelőségi bizonylatokat, természetesen a raktározási modult is.

2022_02_09_-_Toolstyle_11

Az adatok rögzítése és elemzése fontos része a működésünknek. A speciális anyagok használata miatt igaz ez a beszállított alapanyagok összetételére is. 2020-ban vásároltunk egy röntgen alapú anyagvizsgáló kézi berendezést. Az engedélyeztetést követően a bejövő alapanyagok pontos kémiai összetételét és anyagbesorolását másodpercek alatt meg tudjuk vele határozni.

CNCMedia: Milyen lépések szükségesek a gyártás elején vagy azt megelőzően?

F.Cs.: A gyártás, az úgynevezett házasítással indul, az alapanyaggal, amit ellenőriznek a minőségellenőrök. 5 minőségellenőrünk van, akik mind a 3 műszakban jelen vannak.

Ezután hozzákerül a műveletterv, amin rajta vannak a műveleti lépések. Abban az esetben, mikor egy alkatrészen nagyon sok művelet van, akkor emellett a belső hálózatunkon keresztül a technológusok a CNC programot is kiküldik hozzá.

2022_02_09_-_Toolstyle_35

A gyártási folyamatok irányításában ma már elengedhetetlen a LEAN alapú megközelítés. Vállalatunk ezen a területen valahol fél úton jár. Terveink szerint március-április magasságában fogjuk teljeskörűen bevezetni a cégcsoportunk által kifejlesztett LEAN rendszert. A fejlesztést és bevezetést a vállalatcsoport saját akadémiája az M-Plus Academy irányítja. Kifejezetten jó eredmények születtek Franciaországban, átfutási idő, minőség, folyamatmenedzsment, kommunikáció és egyéb tekintetben, ennek a folyamatnak az előkészítéseként jó néhány elemet elkezdtünk már bevezetni, ami majd támogatni fogja a végleges bevezetést.

A műveletterveknél például bevezettünk egy színkódos rendszert, ahol egyszerűen beazonosítható, hogy az adott gyártmány milyen alapanyagból készült. Ez egy egyszerű, de jó eredményt hozó változtatásunk volt.

A gyártásközi ellenőrzés alkalmával minden egyes művelet első darabját -a dolgozói önellenőrzés után- ellenőrzi a független minőségellenőrzési osztály. Mi az alapos ellenőrzésben hiszünk ezért komplexitástól függetlenül minden gyártmánynál érvényesítjük ezt a gyakorlatot. Ennek köszönhetően az ipari átlagnál kedvezőbb – 0,5% alatti – belső selejttel működünk.

2022_02_09_-_Toolstyle_36

CNCMedia: Mik a gyártás fázisai?

F.Cs.: A gyártási struktúránk úgy van felépítve, hogy esztergával kezdünk, ahol a gépeink nagy része rúdadagolóval, ellenorsóval és hajtott szerszámmal ellátott.

Az esztergálás után kisebb méretű marások vannak, ahol egy munkavállaló dolgozik két gépen, 2-2 palettával. Itt a közepes szériagyártás irányába megyünk el, ez nálunk 100 fölötti darabszámot jelent.

Aztán a nagyobb méretű marások jönnek. Itt két horizontberendezésünk van, mind a 2 kétpalettás, itt már 1300 milliméter köbméretet le tudunk gyártani. Ami érdekes talán technológia szempontból, hogy a gépipari szekcióban olyan alkatrészeket gyártunk, melyeknél az 1.500-2.000 mm-es hosszon esetenként 0,02 mm síklapúságot, pozíció tűrést vagy párhuzamosságot is el kell tudni érnünk. Ezen célok elérése érdekében mágnesasztalok használatát vezettük be. A legnagyobb méretű marógépeknél pedig, akár 3000 milliméteres darabméretet is el tudunk érni, itt is a termelékenységre fókuszáltunk.

CNCMedia: Robotizáció kérdéséhez, hogy állnak?

F.Cs.: Ezen a területen a termékskálánk miatt még a kezdeti lépéseknél tartunk. Most zajlik a robotos applikáció telepítése. A megmunkáló gépet automata ajtóval és hidraulikus satuval már elláttuk. Rövidesen a darabokat adagoló robot letelepítésével folytatódik a projekt. Az idei év második felében egy hegesztőrobot termelésbe állításával folytatjuk a robotizációt.

2022_02_09_-_Toolstyle_14

Visszakanyarodva a gyártáshoz, ha továbbmegyünk a régi beolvasztott cégrészünkre, ott történik a lemezalakításra irányuló tevékenység, ahol olyan termékeket látunk, amik vastaglemezből indulnak, ezt lézervágjuk, élhajlítjuk a két CNC élhajlító gépünk valamelyikén, majd hegesztjük, forgácsoljuk, ez tulajdonképpen a közös kapcsolódási pont a két cég között. A forgácsolás után penetrációs eljárásnak vetjük alá a darabokat az anyagvizsgáló soron. Egyes termékek alvállalkozókhoz kerülnek, ahol nagysebességű fémfelszórással kapnak hőálló bevonatot az alkatrészeink.

Mint említettem fontos szegmens nálunk a hegesztés, 5 db hegesztőállomásunk van és egy automatánk.
CNCMedia: A gyártás hogyan zárul?

F.Cs.: A gyártás végén, amikor elkészül a végtermék, akkor van egy átfogó végellenőrzés. Amikor ez megtörténik, akkor a darabok egyedi azonosítót kapnak és különböző raktárakba kerülnek elhelyezésre.

2022_02_09_-_Toolstyle_40_blur

Külön raktárunk van az energetikai termékekre részben a szénacél termékektől történő elkülönítés, részben pedig az eltérő raktármenedzsment miatt. Mivel ezen a területen gyakoriak a rövid határidejű/előre nem látható megrendelések ezért ezen a területen un. VMI ( Vendor Menedzsment Inventory) rendszerben dolgozunk.

További információ:

A Filtermist egységek hivatalos hazai forgalmazója, az M+E Szerszámgép Kereskedelmi Kft. honlapján.

A Toolstyle Kft. hivatalos honlapján.

Megosztás
[
    ]