A daru korai diagnózisa mikroszkóp alatt: mélyreható pillantás a német Palm papírgyár darugépezeteire

A németországi Palm papírgyár kulcsfontosságú futódaruinak emelőszerkeztét vizsgálta a Konecranes. Az olejelemzés és endoszkópos vizsgálat során az egyik szerkezetnél jelentős kockázatot állapítottak meg.

A Wörth am Rhein-ben (Németország) található Palm papírgyár 6-os (PM6) üzeme évente mintegy 650 000 tonna, 160 g/m2 felületi tömeggel rendelkező, sokoldalú csomagolóanyagot gyárt. Annak érdekében, hogy folyamatosan és biztonságosan szállíthassák ezeket a hatalmas papírtekercseket, a gyárban lévő kétfőtartós híddaruknak mindig hibátlanul kell működniük. Emiatt a Konecranes alaposan kielemezte a daruk hajtóműolaját, és endoszkóp segítségével pillantott a szerkezetek belsejébe.

konecranes_03

A papír továbbra is a gazdaság egyik legfontosabb alapanyaga: a német papírgyárak szövetsége szerint a papíripar 2017-ben körülbelül 23 millió tonna papírt, kartonpapírt és préselt papírt értékesített – ez 1,4 százalékos növekedés 2016-hoz képest. A csomagolóipar különösen nagy mértékben támaszkodik a papírra. Az iparágban történő értékesítés 3,4 százalékkal nőtt egy év alatt. Az évente gyártott 650 000 tonna hullámpapírt a termelés különböző szakaszaiban tizenegy kétfőtartós híddaruval mozgatják, amelyek mindegyike meghatározó szerepet játszik a PM6 papírgyártásában. Annak érdekében, hogy folyamatosan és biztonságosan szállíthassák ezeket a nagyméretű papírtekercseket, a tizenegy daru emelőszerkezetének mindig hibátlanul kell működnie. Ezért a Palm felkérte a Konecranes-t, hogy vizsgálja meg a nyolc legfontosabb daruját.

Az olajelemzés és az ezt követő endoszkópos vizsgálatok eredményei alapján a karbantartó szakemberek jelentős kockázatot azonosítottak a jövőbeni termelésre vonatkozóan, és teljesen lecserélték az emelőszerkezetek egyikét.

A daruk szerkezetének gondos vizsgálata: a Konecranes olajelemzésével felderíthetők a kopási nyomok, például rozsda vagy fémrészecskék a hajtóműolajban, és megelőzhetők a váratlan leállások.

A daruk szerkezetének gondos vizsgálata: a Konecranes olajelemzésével felderíthetők a kopási nyomok, például rozsda vagy fémrészecskék a hajtóműolajban, és megelőzhetők a váratlan leállások.

Rekordmennyiségű papírgyártás, éjjel-nappal

Az Aalen Baden-Württembergben található Palm papírgyárában minden a visszanyert papír körül forog. Az öt gyárban található kilenc papírgyártó gép körülbelül 2,2 millió tonna újságpapírt és hullámpapírt gyárt évente. A papírgyártás éjjel-nappal történik. Ennek megfelelően a tizenegy kétfőtartós híddaru a gyártás 2002-es kezdete óta jelentős terhelésnek van kitéve a Wörth am Rheinben található gyárban. Ezek a berendezések gondoskodnak az elkészült, több tonna súlyú papírhengerek mozgatásáról és tárolásáról. „A daruk folyamatosan használatban vannak,” – mondta Sven Bohrer, a Palm papírgyár villamosmérnöke. „Ha csak eggyel is probléma történne, a termelésnek le kellene állnia, vagy legalábbis lassulnia kellene, amíg a helyzet meg nem oldódik. Ez idő- és pénzkiesést jelentene számunkra.” Emiatt a Konecranes alaposan megvizsgálta az emelőszerkezetek hajtóműolaját a Palm nyolc kétfőtartós híddarujánál. Az olaj számos dolgot elárul: a benne található fémkopadékok és hulladékanyagok lehetővé teszik, hogy következtetéseket vonjanak le a teljes szerkezet állapotáról. Nico Zamzow, a Konecranes EMEA központi régió ipari szolgáltató részlegének alelnöke a következőt nyilatkozta a módszerről: „Az olajelemzés a daru védelmét szolgálja, melynek köszönhetően bármely kár időben azonosítható és kezelhető. A részletes elemzési jelentés alapján a rendszerirányítók képesek optimalizálni a daruk karbantartását és szervizelését, és ezáltal jelentősen megnövelik élettartamukat.”

Munkamegosztás: a Konecranes szakértői elemzik a nagyméretű papírgyártó csarnokban és a teljesen automatizált tekercsraktárban használt tizenegy kétfőtartós híddaru közül nyolc berendezés hajtóműolaját.

Munkamegosztás: a Konecranes szakértői elemzik a nagyméretű papírgyártó csarnokban és a teljesen automatizált tekercsraktárban használt tizenegy kétfőtartós híddaru közül nyolc berendezés hajtóműolaját.

A Palm olajelemzése során a Konecranes szakértői nyolc kétfőtartós híddaru emelőszerkezetéből vettek mintát. „A mintákat a laboratóriumunk elemzi, amely az ipari meghajtórendszerek elemzésére szakosodott. Itt a laboratóriumi személyzet összehasonlítja az olaj jelenlegi állapotát a 2016-ban vett mintákkal és a gyártó tervezési határértékeivel” – mondta Nico Zamzow. „Így a trendelemzést is használjuk, hogy a lehető legjobb képet tudjuk adni a hajtómű állapotában bekövetkező változásokról.” A Palm nyolc daruja közül hét „egészséges” minősítést kapott, mivel a hajtóműolajban csak kevés vagy jelentéktelen mennyiségű kopást jelző külső elem vagy szennyeződés található. Azonban az automatizált tekercsraktárban használt 5-ös daru hajtóműolajának elemzése fokozott kopást jelzett, ezért a laboratórium „Figyelmeztető” értesítést helyezett el az elemzési jelentésben. Nico Zamzow elmondta: „Az olajban lévő vasrészecskék megnövekedett kopásra utalhatnak, ezért szükséges lehet egy gondosabb vizsgálat az adott emelőszerkezet esetében.”

A darumegbízhatósági tanulmány megoldást kínál

Ha a kopás oka nem azonosítható egyértelműen, és nem szüntethető meg, akkor a szerkezet véglegesen megrongálódhat. „Ha a hajtómű elakad, miközben egy tekercs van a horgon, rendkívül nehéz visszaállítani és megjavítani a darut” – magyarázta Nico Zamzow. A Konecranes szakértői a darumegbízhatósági tanulmány (CRS) alapján megállapítják, fennáll-e már a károsodás kockázata. A moduláris elemzés lehetővé teszi számukra, hogy ellenőrizzék a biztonság szempontjából releváns alkatrészeket, például az emelőszerkezeteket, valamint az acélszerkezetet, a motorokat és a daru elektromos berendezéseit. Ezenkívül a karbantartó szakemberek kérdéseket tesznek fel a darukezelők és a technikusok számára. Az elemzési eredményekből egy részletes jelentést készítenek, melyet átadnak a daru tulajdonosának – konkrét cselekvési ajánlásokkal. A Palm esetében a Konecranes nagyfelbontású videós endoszkópot használt az emelőszerkezet vizsgálatára. „Az orvostudományhoz hasonlóan mi is az endoszkópot használjuk a másként elérhetetlen helyek elérésére anélkül, hogy szét kellene szerelnünk az egész berendezést” – mondta Nico Zamzow. „A CRS esetében speciális, olajálló modellt használunk, amelyet ipari használatra fejlesztettek ki, és különböző lencsékkel szerelhető fel.”

Közelebbről megvizsgálva: a Palm papírgyár tekercsraktárában lévő daruk folyamatos igénybevételnek vannak kitéve. Ezért a Konecranes CRS egyik fontos eleme a kopás jeleinek vizsgálata a darurendszerekben.

Közelebbről megvizsgálva: a Palm papírgyár tekercsraktárában lévő daruk folyamatos igénybevételnek vannak kitéve. Ezért a Konecranes CRS egyik fontos eleme a kopás jeleinek vizsgálata a darurendszerekben.

Az endoszkópos vizsgálatot követően a Konecranes szakemberei megbizonyosodtak arról, hogy az emelőszerkezetet le kell cserélni. Ezenkívül fel kell újítani a kábeldobot, annak tartóelemeit, a csúszógyűrűs egységet, a munkahenger csatlakozását és a motorcsatlakozást. „A kopás korai felfedezésének köszönhetően nem veszélyeztette semmi a biztonságot, és a korábbi egységet egy újjal helyettesíthettük anélkül, hogy hatással lettünk volna a termelésre” – magyarázta Nico Zamzow.

„Az olajelemzés, mint megelőző karbantartási eszköz kitűnő lehetőséget teremt a problémák korai felismerésére, és bizonyítottan csökkenti a termelésre és biztonságra leselkedő kockázatokat. Mi Magyarországon ezt szabványos megoldásként biztosítjuk meglévő ügyfeleinknek, ezzel is segítve működésüket” – mondta Héjja Attila, a Konecranes Kft. szerviz üzletágának vezetője.

A szállítás biztonságos marad

A Palm papírgyár továbbra is különféle szolgáltatásokat, így karbantartást és szervizelést vesz igénybe a Konecranes-től. Jürgen Friedmann, a Palm papírgyár gépészeti vezetője örül az elért eredményeknek: „A Konecranes szakemberei rendkívül rugalmasan alkalmazkodtak a daruk elérhetőségére és termelékenységére megfogalmazott igényeinkhez. Az olajelemzésnek és az endoszkópos vizsgálatnak köszönhetően a daruk az elkövetkező években problémamentesen fognak működni.”

ForrásKonecranes

További információ:

A Konecranes hivatalos honlapján.

Héjja Attila
Konecranes Kft – szerviz üzletág vezető, Budapest

Késmárk u. 14/b
H-1158 Budapest
Tel.: +36 1 555 5270
Fax: +36 1 555 5280
hungary@konecranes.com

Megosztás
[
    ]